Velká superfinálová sobota se blíží! Ženské finále bude mít potřetí v řadě, loňský ročník zrušil v průběhu play off COVID, stejné obsazení. Chodov proti Vítkovicím, Praha vs. Ostrava. Lvice napíšou poslední kapitolu svého pohádkového příběhu. Jaká bude?

Všichni v týmu i klubu doufají ve sladší tečku, než tomu bylo v předchozích dvou finálových konfrontacích. Pamatujete? Asi ano... V Superfinále sezony 2018/19 před 7 431 diváků lvice ještě v 52. minutě vedly o tři branky, následná vítkovická smršť včetně vyrovnávací trefy Šupákové na 6:6 v čase 59:29 poslala utkání do prodloužení.

Přidaný čas zastavila Šponiarová, která rozhodlo o tom, že Chodov v Ostravar Areně znovu skončí těsně pod vrcholem. Stříbro ve sbírce měly chodovské ženy už z předchozího ročníku, o mistrovský titul v sezoně 2017/18 je připravilo také prodloužení a gól Koníčkové na 2:3 v čase 62:11.

„Obě prohry byly velmi bolestivé a zklamání nezmizelo během chvíle. Především na Superfinále v roce 2019 doteď nevzpomínám ráda. Věřily jsme si, že na Vítkovice opravdu máme a chtěly jsme jim oplatit předešlý ročník. Bohužel jsme to nezvládly, ani nadějné vedení nestačilo," vrací se v čase Markéta Svačinová, bývalá elitní obránkyně Chodova, která se obou Superfinále účastnila a v roce 2019 dokonce připravila dvě branky.

Oproti rokům 2018 a 2019, kdy byly "karty" rozdány před posledním utkáním sezony rovnoměrně, půjdou do letošního Supefinále svěřenkyně Lukáše Procházky jako outsider. Velký outsider. Před sezonou tým opustilo dvanáct hráček, povětšinou hvězd a bývalých či současných reprezentantek. Mladý kádr ale předsudky rozmetal.

V základní části uhrál 57 bodů, z 22 utkání devatenáctkrát zvítězil a jen třikrát okusil hořkost porážky. Šlo o navlas stejnou bilanci, kterou ženy uhrály i o rok dřív, kdy měly v sestavě gólové mašiny Martinu Řepkovou, Magdalénu Pláškovou, Nelu Jirákovou nebo Gabrielu Žůrkovou.

Pro zajímavost: letošní porážky v základní části přišly od Tatranu a dvakrát také od Vítkovic. Moravanky 20. září ovládly domácí duel 7:4 a 23. ledna zvítězily na Jižním Městě 6:4, když svůj triumf v těsném utkání potvrdily až gólem do prázdné branky pár vteřin před koncem.

„Řekla bych, že šance na vítězství v obou duelech byly docela obdobné. Holky předváděly dobré výkony a soupeřky měly co dělat, aby dokázaly vyhrát. Nakonec rozhodovala především efektivita zakončení a zkušenosti rytířek," myslí si Svačinová, která coby studentka žurnalistiky servisuje lvice po mediální stránce.

V obou případech hájila vítkovickou svatyni reprezentantka Nikola Příleská, která ale v průběhu ročníku podstoupila operaci kyčle a její místo zaujaly Viktorie Karasová a zkušená matadorka Lenka Kubíčková. Jedničkou je první jmenovaná.

„Myslím si, že se devatenáctiletá Karasová obtížné role zhostila velmi zdařile. Přeci jenom ve Vítkovicích je kádr nabitý a do sestavy by se asi nedostala hráčka, která nemá vysokou úroveň. Navíc patří do kádru juniorské reprezentace. Je ale otázka, jak zvládne tíhu Superfinále, jež vždy na florbalisty a florbalistky dopadne," říká Svačinová.

Týmové pojetí, skvělé gólmanky. To je to, oč letos u chodovských žen běží. Vloni si pozici v první desítce kanadského bodování uhrály po základní části tři chodovačky, letos v TOP 20 nalezneme pouze Elišku Chudou, která za 19 branek a 21 asistencí skončila osmá. Vloni měly lvice suverénně nejlepší ofenzivu v soutěži (skóre 240:63), letos se uskromnily, k zisku 57 bodů stačilo nastřílet 137 branek a 60x inkasovat.

Čas v brankovišti si rovnoměrně rozdělily Jana Christianová a Hana Ranochová, první jmenovaná byla nejlepší gólmankou základní části (2.37 inkasované branky na duel a 87.85% úspěšnost zákroků), o šest let starší reprezentační jednička Christianová skončila třetí (3.02, 85.71%).

Ve svou exhibici pak obě maskované dámy proměnily letošní nadstavbu. Chodov ve čtvrtfinále vypráskal Bohemians 4:0 na utkání a Christianová s Ranochovou inkasovaly jen pětkrát. V boji o finále v dalším pražském derby pak dovolily Tatranu za pět utkání třináct gólových radostí.

Ať v sobotu v UNYP Areně dostane šanci jakákoliv z nich, čeká ji obtížný úděl. Zastavit suveréna z Vítkovic, který v letošní sezoně ještě neprohrál. V základní části zvítězil ve všech 22 utkáních a dalších osm skalpů přidal v play off (4:0 Olomouc, 4:0 FBC Ostrava). Optikou posledních dvou sezon vyzrál na Vítkovice jediný tým, FBC Ostrava. Městský rival 11. listopadu 2019 urval výhru 4:3 v prodloužení.

Vítkovická vítězná šňůra trvá na domácí extraligové scéně neuvěřitelných 42 utkání. Chodov na svého rivala vyzrál naposledy zkraje sezony 2018/19, 23. září vyhrály lvice 5:4. Ale to vše se před Superfinále maže.

„Nedá se asi vypíchnout jeden faktor, který bude klíčový. Holky celkově budou muset předvádět své maximum, neustále se koncentrovat na hru a prát se o každý míček. Výhodu mohou mít právě na gólmanském postu, ať už bude chytat Christi nebo Hanče. Každopádně je to sport a Superfinále je navíc pouze jediný zápas. Naše holky šanci mají a věřím, že vítkovickou nadvládu ukončí," přeje si Svačinová.

Ženské Superfinále začíná na Podvinném mlýnu v sobotu ve 12:30. Lvice, do toho!


Generální
partner

Partneři
klubu