Po Ondřeji Mikešovi, kterého osobní život přiměl k návratu do rodného Znojma, opouští kádr Chodova další dvě výrazné osobnosti. Modrobílý dres v příště sezoně Superligy nenavléknou Martin a Jiří Koutní. Bratři, děkujeme za všechnu práci, kterou jste pro náš klub odvedli!

35letý Martin Koutný, dvojnásobný mistr ligy s Chodovem a kapitán týmu, si v únoru vážně poranil pravé koleno a podstoupil operační zákrok. O sedm let mladšímu Jiřímu vypršel po letošní bronzové sezoně tříletý kontrakt. K rozhodnutí ukončit své působení na Jižním Městě dospěli oba hráči po debatě s hlavním trenérem Davidem Podhráským.

„Takového borce, jako je Martin, chce mít každý trenér v šatně co nejdéle. Ale oba jsme cítili, že další návrat po zranění by byl strašně složitý. Vlastně jsme se v tom rozhodnutí potkali," přibližuje David Podhráský okolnosti konce ikonického centra, který na Chodově působil šest let.

Zdravotní komplikace vyřadily z několika duelů letošní nadstavby i Jiřího Koutného, pravý křídelník kvůli poraněnému kotníku nastoupil do šesti utkání a jednou skóroval. Další trefy už nepřidá.

„My jako realizační tým jsme cítili, že se nám nedaří pro Jirku najít roli, ve které by se cítil dobře a která by vyhovovala jeho silným stránkám. Jirka to v zásadě viděl podobně, takže se naše cesty rozešly. Jirkova přístupu si ale strašně vážím, protože ty tři roky pro něj musely být hrozně těžké,“ vysvětluje Podhráský.

Martin Koutný přišel na Chodov před startem sezony 2015/16 s úkolem pomoci týmu po dvou bolestivých vypadnutích ve čtvrtfinále zpět na vrchol. Obtížný úkol splnil okamžitě...

Společně s Tomem Ondruškem a Patrik Dóžou utvořil smrtící útočné komando a na konci ročníku mohl nad hlavu zvednout trofej pro mistra Superligy, první pro mužskou složku Chodova v historii. V dramatickém Superfinále proti Vítkovicím (5:4) dokonce sám jednou skóroval, ve 47. minutě vstřelil klíčovou branku na 4:4.

V památné základní části 2015/16 - jediná porážka za 22 utkání, Patrik Dóža vyhrál se 70 body kanadské bodování, Tom Ondrušek skončil na druhém místě s 63 body a Martin Koutný byl pátý (31+21). V play off pak trojice společně nasbírala neuvěřitelných 51 bodů a dovedla Chodov ke konečnému triumfu.

V prosinci 2016 byl silový střední útočník součástí národního týmu, který na MS v Rize skončil na čtvrtém místě. Obhajobu bronzových medailí zhatili Švýcaři, kteří souboj o třetí místo ovládli 8:5.

Ze zisku zlaté medaile se mohl Martin Koutný radovat i po ročníku 2016/17, kdy Chodov přehrál před 11 237 diváky Mladou Boleslav (3:1). Nejen jeho výkony na hřišti, ale zejména charakter, vůdcovství a schopnost hovořit o problémech i je aktivně řešit přiměly před startem sezony 2018/19 trenéry, aby se po Tomáši Sýkorovi stal novým kapitánem Chodova. Po jeho únorovém zranění si kapitánskou pásku připnul na paži Marek Vávra.

Celkem Martin Koutný odehrál na Chodově 126 utkání v základní části (78+49) a dalších 45 (15+11) přidal v play off. V nejvyšší soutěži brněnský odchovanec, který dvě sezony působil ve švýcarském Zugu, nastoupil do 362 duelů a uzmul 382 bodů.

„Dodnes si pamatuju první schůzku u Michala Bauera na zahradě. Byla jiná než ty ostatní. Martin se ptal úplné na jiné věci než většina ostatních hráčů, dokázal se na věci podívat z větší perspektivy. A to provázelo celou dobu naší spolupráce. Myslím, že jeho podpis pod oběma tituly je hodně silný a nesmazatelný. Florbalově i lidsky náš tým obrovsky posunul, jsem strašně rád, že jsem s ním mohl spolupracovat," smeká David Podhráský před přínosem Martina Koutného.

„Vyzrálá osobnost, nesmírně platný pro tým jak na hřišti, tak v kabině. Důležitý článek našich minulých úspěšných sezon. Inteligentní, přemýšlivý hráč s velkou autoritou respektovaný mladšími spoluhráči i realizačním týmem. Bohužel, podobní hráči ze Superligy mizí, je jich stále méně. S Martinem debatujeme velmi živě o jeho další roli v našem klubu. Je to člověk, kterého v žádném případě nechceme ztratit,“ přidává svůj pohled klubový prezident Michal Bauer.

Jiří Koutný se na Chodov přemístil před startem sezony 2018/19 ze švýcarského Zugu. K zahraničnímu angažmá ho nasměrovaly vynikající výkony v dresu brněnských Bulldogs, kde byl klíčovou postavou ofenzivy. Pro zajímavost: v první titulové sezoně mužského áčka v semifinále trápil i Chodov, v play off za deset utkání stihl deset branek a devět asistencí.

V Zugu odehrál ročník 2017/18 a na seznamu možných posil pro tým Davida Podhráského byl jasnou prioritou. „Jirka přicházel v době, kdy se náš tým hodně měnil. Přiváděli jsme ho s vidinou, že naváže na svou produktivitou, kterou nás ničil ještě v dresu Brna. Protože se potkáváme denně v práci, můžu s čistým svědomím říct, že udělal naprosté maximum, ale přesto se nám společně nepovedlo jeho chodovskou etapu pořádně nastartovat. Moc mě to mrzí, není nic, co bych mu skrz jeho přístup k florbalu mohl vytknout," říká David Podhráský.

Jiří Koutný odehrál v modrobílém 78 zápasů (24+22) v základní části a dalších devatenáct přidal v play off (1+1). V extralize pak celkem 268 duelů pro 244 bodů.

„Jirka je skvělý a pracovitý kluk. Jeho odchod mě mrzí zejména profesně, protože se stará v mojí firmě o logistiku, ale tyto dvě věci prostě nejde spojovat. Respektuji rozhodnutí trenérů a chápu Jirku, že hledá nějakou životní změnu, vrací se do Brna. Nic u nás neošidil, tvrdě trénoval, ale florbalově mu to nelepilo, trápil se. Měl být střelec, ale jeho přínos pro tým nebyl dostatečný a nepomáhaly mu ani různé rotace sestavou,“ uzavírá Michal Bauer.

Ještě jednou díky, Martine a Jirko!


Generální
partner

Partneři
klubu