Michal Bauer byl u úplných začátků florbalu v Česku. Podílel se na založení florbalové unie i florbalového Chodova, který již 28 let vede. Zažil tedy florbal od jeho úplných začátků až po dnešní stav a jeho názory a pohledy určitě stojí za přečtení.


PFC GAME
FAT PIPE FLORBAL CHODOV - FBC Liberec
sobota 5. ledna 2019
od 19 hodin, SH Jižní Město


Rok 2018 jde hodnotit z mnoha úhlů, ale ve sportovním klubu jsou samozřejmě nejvíc vidět výsledky. V roce 2018 získali na celorepublikové úrovni zlato juniorky a starší žáci, stříbro si pověsily na krk ženy, muži brali bronz. Jaký byl tedy sportovně rok 2018 z tvého pohledu?

Je skvělé, že máme celorepublikově řadu týmů napříč kategoriemi, které hrají v absolutní špičce. Nejde vyhrávat všechno 😊, podívejme se pokorně, kde jsme byli ještě před pár lety. Proto mne těší zejména obrovský progres v kvalitě našich mládežnických týmů, což je výsledek práce Ondry, Míši, Dejva, Lukáše, Eli, Adama, Swoba a dalších našich špičkových trenérů! Ženy zažily vynikající rok, těsná prohra v ostravském superfinále, nyní nejlepší podzim, vedení v tabulce a postup do finále Poháru – navíc hrají atraktivní florbal, věřím v titul! Muži naopak po dvou titulech ztratili trochu hlad, mužstvo nemělo takový drive a třetí místo asi odpovídalo průběhu sezóny. V té probíhající se povedla příprava, začali jsme výborně, ale zranění a možná trochu i MS nás přibrzdily. Superliga ale bude zajímavá a věřím, že v dubnovém superfinále můžeme mít oba elitní týmy!

Co se týče klubového života, tak by se daly vypíchnout dva body. Tím prvním je určitě vznik Floorball Group, která sdružuje kromě Chodova i kunratický Start a Traverzu. Jak hodnotíš tuhle revoluční novinku po přibližně půlročním fungování?

Projekt FG je náročný, přibylo hodně organizační a manažerské práce pro náš chodovský klubový aparát, nejvíc jí dopadlo na sekretáře Karla Myšáka a na manažera Davida Bohumínského. Postupně si i s prezidenty partnerských klubů zvykáme na nový styl práce a dostáváme procesy pod kontrolu. Jsem přesvědčený, že to byl pokud ne geniální, tak určitě revoluční krok, který všechny tři kluby udělá ještě silnější!

Druhým bodem klubového života jsou změny v organizačním schématu a role sportovního manažera, které se pro celou Floorball Group ujal Ondřej Neuman. Sportovní sekce klubu byla navíc výrazně posílena o mladé ambiciózní trenéry, kteří získali daleko větší prostor. Cítíš, že právě tato změna může do budoucna klub ještě víc nakopnout?

V organizaci sportovní činnosti odvádí zejména šeftrenér/sportovní manažer Ondra Neuman vynikající, i když někdy trochu nevděčnou práci. Zastřešovat mnoho set hráčů a jejich rodičů, organizovat tréninkový proces a stále rostoucí trenérský tým a přitom nerezignovat na zvyšování kvalitativních nároků není jednoduché. Bez postupné profesionalizace dalších trenérů bychom uvízli na mrtvém bodě. Myslím, že máme i jasnou vizi, jakým směrem se ubírat dál. Já si osobně přeji, aby naši profesionálové v klubu postupně i platově rostli, měli správně nastavené výsledkové a motivační cíle a mohli tak dobře uživit sebe a své rostoucí rodiny 😊. Stále však musíme hlídat i rozpočtové možnosti, které samozřejmě utvářejí mantinely z druhé strany.

Poslední roky přinesly pro klub spoustu novinek, které celou organizaci posunuli o velký kus vpřed. Namátkou je to osamostatnění od Tělovýchovné jednoty, zřízení pozice generálního manažera klubu, nové klubové sídlo, zřízení pozice sportovního manažera a posílení sportovní sekce či Floorball Group. Jak jsi s touto etapou spokojen?

Myslím si, že rozhodně nehnijeme na místě. V 28ti leté historii klubu byly poslední tři roky rozhodně nejdynamičtější. Také nám v souvislosti s tímto klubovým rozvojem logicky bobtná náš rozpočet. S mnohým jsem spokojen, ale rezervy rozhodně máme. Musíme přivést do klubu další nové partnery/sponzory/ podporovatele, potřebujeme rozšířit Správní radu Klubu ideálně o dva schopné dobrovolníky (třeba rodiče-manažery), chceme také rozvíjet myšlenku vlastní tréninkové haly. Mrzí mne dlouhodobě nepřehledná situace na Radnici Prahy 11, protože v ní potřebujeme mít silného partnera a spojence, který bude na svůj nejsilnější sportovní klub hrdý. Věřím, že dokážeme nastavit nějaký dlouhodobý rozvojový program spolupráce!

Rok 2018 byl z velké části rokem domácího MS. Můžeš krátce předestřít svůj pohled na tuhle nedávno skončenou akci?

Megaakce, finančí výsledky zatím neznám, pravděpodobně budou výborné. Marketingová bublinka, ale klobouk dolů za celkové uspořádání. Bohužel jsem žádnou oficiální sportovní analýzu zatím nikde nepotkal. Z mého pohledu rozhodně sportovní neúspěch. Nejen výsledky, ale hlavně předvedenou hrou. Na rozdíl od mnoha rychlokvaškových kritiků jsem ale přesvědčen, že angažování Peteho Kettunena byl na začátku roku 2017 naprosto správný krok. Hráči ho respektovali, zklidnil rozjitřené emoce, nikdo ho nemohl nařknout za nějaké skryté zájmy. Udělal se velký kus práce, hráči byli fyzicky perfektně připraveni. Zajíci se ale po honu musí spočítat a zodpovědnost za výsledek, sestavené lajny, naordinovanou taktiku i extrémně opatrný herní projev („hlavně nic nezkazit“) nese on a podle mne nemůže pokračovat. Jako polehčující okolnost je ale třeba zmínit i velký počet dlouhodobě zraněných top hráčů a následně velký počet hráčů, kteří zahráli značně pod své možnosti a byli daleko od vrcholu své formy. Potěšili mne naši chodovští hráči - zejména Tom Ondušek s Paddym Dóžou patřili k našim nejlepším a ani Martin Pražan s Mikym Krbcem nezklamali.

Nyní se pojďme myšlenkami přesunout do budoucnosti. Jsme přibližně v polovině sezóny a všechny týmy, u kterých jsou výsledky měřítkem jejich práce, se pohybují na špičce svých soutěží. Jaká očekávání do finiše sezóny máš ty osobně?

Je to sport a nejsme jediný kvalitně trénující a pracující klub v naší zemi 😊. Takže se vracím na začátek rozhovoru – nejde vyhrát všechno. Přesto bych rád viděl dva elitní dospělé týmy v Superfinále a juniory i juniorky nejhůře do třetího místa. Hodně bych přál titul juniorům, i když minimálně s dvěma soupeři by museli zahrát na horní hraně svých možností!

Poslední otázkou bych se chtěl dostat ještě za hranu roku 2019. Přiblížili jsme si kroky, které klub udělal v minulých letech a dostali ho až do pozice jednoho z TOP českých klubů. Jaké by měly být ty další kroky, které Chodov posunou opět kupředu? 

I o tom jsem se již zmínil – tedy stručně: silný generální partner, více podporovatelů sympatizantů (z řad členů klubu, jejich rodin, bývalých hráčů, blízkého okolí klubu), vlastní hala, více diváků...

Kdybys měl klubu, jeho členům a fanouškům něco popřát do roku 2019, co by to bylo? 

Zdraví (při pohledu na mužský A-tým to není žádné klišé!), nového generálního partnera klubu, projekt nové haly a radost z toho, že to hráče a hráčky v klubu baví a že děti 3-4x týdně sportují a mají vypnuté mobily! To je i důvod, proč mne baví klub sponzorovat a řídit, i když moje dvě dcery se věnují zcela jiným sportům!!!


Generální
partner

Partneři
klubu