Ondřej Mikeš si bude od léta klestit cestu neprobádaným terénem. Elitní centr Chodova skloubí aktivní hraní s funkcí kondičního trenéra mužského "áčka". Dvojrole v české Superlize věru raritní. Ale strach? S tím na bývalého reprezentanta a majitele bronzu z MS 2014 nechoďte. "Je to velká výzva, byť hodně časově náročná," těší se 30letý otec dvou synů, který se nadále bude živit i jako grafik.

O čem byla v dlouhém povídání řeč? Kdy se jeho vášeň pro silově-kondiční trénink zrodila. Jakou roli sehrálo dvouleté švédské dobrodružství. Co na Chodově skrz kondiční přípravu nejvíce postrádal. Zda se nebojí reakcí spoluhráčů. Jak vznikla jeho spolupráce s mentory z Handball PREP. S kým si chtěl vyčistit stůl.

Pověz mi, co od nové funkce očekáváš?
"Bude to určitě zajímavé a náročné. Samozřejmě jsem nad tím dlouho přemýšlel, zda je to vůbec reálné. Snažil jsem se přijít na to, proč bych do toho jít neměl. Nakonec jsem ale nenašel úplně pádný argument, který by plnění obou rolí popíral.“

Jsi plný optimismu, to je dobře!
Věřím, že to zvládnu, jinak bych do toho nešel."

Jaký bude Ondřej Mikeš kondičák?
"Asi podobný, jako hráč. Takže do toho půjdu naplno a budu podobný přístup vyžadovat i od ostatních."

Známe se roky, dle mého pohledu jsi tišší tip, spíše introvert. Teď budeš muset okřičet při tréninku dvacet frajerů, zvládneš to?
"Myslím si, že to není o tom, jak moc nahlas trenér křičí. Jde o kvalitu tréninků a kvalitu odvedené práce. Koncepčnost, dlouhodobost. Vědět, co a proč děláme. Pokud ale někdo bude chtít trénink odjet napůl nebo bude (mylně) považovat fyzickou přípravu za nedůležitou, určitě to z něj nedostanu křičením. Budu pracovat s hráči, kteří vědí, proč jsou na Chodově. A ty nebudu muset přesvědčovat, že mají trénovat naplno."

Hlavní trenér David Podhráský mi často říkal, jak složité je trénovat své přátele.
"Tohle pořád vnímám trošku jinak. Nepovažuju se za trenéra jako takového. Nebudu určovat, kdo má hrát a kdo ne, do tohoto se vůbec nebudu míchat. Budu se starat pouze o to, jak se kluci budou připravovat po fyzické stránce. Myslím, že z pozice kondičního trenéra si můžu pořád zachovat kamarádský přístup."

Dobře. Když si ale trošku zavěštím, co se bude dít, když po letní přípravě někoho shledáš nedostatečně připraveným?
"Samozřejmě tohle je téma, na které jsme narazili už při domlouvání spolupráce. Já ta rozhodnutí dělat nebudu. Z mé pozice můžu říct, kdo jak pracuje v tréninku, kdo se o kolik posunul, nebo naopak neposunul, protože půlku tréninků neodjel a kašle na to. Budu ale věřit, že to o nikom říct nebudu muset."

Optikou časové náročnosti to bude pro tebe docela hukot. Během letní přípravy budeš muset připravit separátně tým i sebe.
"Ano, minimálně letní období bude časově hodně náročné. Mám to nastavené tak, abych zvládl naplno plnit trenérské i hráčské povinnosti a zároveň své hlavní povolání. Jakmile přejdeme do haly a přejedeme na model “in-season” přípravy, už to bude o poznání jednodušší.“

Manželka Petra ti dala své požehnání? Přeci jen máte doma dva synky.
"Už jsem to zmiňoval v rozhovorech několikrát, ale určitě neudělám chybu, když opět řeknu, jak tolerantní mám ženu. Ona ví, že by se mnou nebylo k vydržení, kdybych seděl celé odpoledne doma. Péťa ví, že jsem o tom mluvil už hodně dlouho, takže mě podporuje. Vím ale, že následujících pár měsíců bude časově opravdu náročných."

Civilním povoláním jsi grafik, zvládneš vše skloubit?
"Určitě nevyklízím pole. Je to práce, která mě pořád baví a živí. Malinko ale omezím aktivity v grafice a nechám si nějaký prostor na trénování. Uvidíme, kam se posunu v budoucnu."

Perfektní fyzická připravenost byla vždycky tvou devízou a koníčkem, že?
"Vždycky mě to bavilo, připravoval jsem se vždy poctivě a zkoušel spoustu věcí. Bohužel k opravdovému silově-kondičnímu tréninku, který mi dává smysl a který se do sportovního profi prostředí dostává u nás malinko později než např. v Americe či severských zemích, jsem přičichl až na své švédské misi v Granlu, potažmo Thorengureppenu."

Jak tvé "osvícení" proběhlo?
"Skamarádil jsem se s naším kondičním trenérem, který mě toho dost naučil, dodnes si s ním píšu. Tam někde začala moje snaha o sebevzdělávání a rozvoj na poli silově-kondiční přípravy. Moje aktivní hráčská kariéra ale byla pořád tou hlavní prioritou, usiloval jsem o účast na domácím MS, takže až teď jsem vyhodnotil, že se do trénování můžu pustit naplno."

Proto ses spojil s chlapci z projektu Handball PREP?
"Ano, kluci mají obrovské know-how a zkušenosti s přípravou týmů i jednotlivců napříč různými sporty a vymysleli jsme spolupráci a start obdobného projektu pro florbalové prostředí Floorball PREP, který je aktuálně ve fázi spuštění."

Přesto na něj vedení Chodova slyšelo.
"Představil jsem naši vizi a domluvili jsme se na spolupráci. Vstupuju tedy jako kondiční trenér Chodova, ale zároveň mám v zádech tým zkušených mentorů, kteří mi ve spoustě věcí budou radit a pomáhat. Bez jejich pomoci bych se do toho takhle rovnýma nohama určitě nepouštěl."

Kolik času jsi s mentory Borisem a Honzou při své edukaci strávil?
"Voláme si téměř denně, řešíme samozřejmě spoustu věcí okolo vypuštění nového produktu pro “florbalovou veřejnost”, což jsou aktuálně tréninkové plány na období letní přípravy, tak zároveň intenzivně řešíme letní přípravu Chodova a obecné know-how silově-kondiční přípravy. Kluci mají dost zkušeností, takže věřím, že se spoustě “porodních bolestí” díky jim vyhnu. A že ač to pro mě bude první rok u trénování týmu, tak vše proběhne dle mých představ."

Oba kluci dosáhli velkých úspěchů v házené, ty jim máš zorat florbalové políčko. Bereš to prestižně?
"Určitě. S tím do toho jdeme. Opravdu věříme, že kvalitní silově-kondiční příprava by dnes měla být v elitních sportovních týmech již standard a máme pocit, že u nás tomu tak pořád není. Ano, jsou týmy, které se touto cestou již vydaly, a nese to také své výsledky. Našim cílem je pomoci rozvoji této oblasti v celém florbalovém prostředí a přiblížit se v tomto ohledu severu."

Bez mučení přiznávám, že v tomto oboru jsem velký laik. Zkus mi tedy lidsky vysvětlit vaši mantru?
"Naopak, poslední dobou si dle mých informací také ochutnal silový trénink a snad ti i zachutnal. (smích) Ale vážně, síla bude hlavním stavebním kamenem. Vědět, jaký typ síly budovat (nebo udržet) v tom správném období, jakou metodou použít. Důležitá je koncepčnost celé silově-kondiční přípravy. Nedělat věci nahodile či na náhodu, ale přesně tak, aby vše zapadalo do pomyslné skládačky v rámci celé sezony. Hráči musí pochopit filozofii, že každý cvik, cvičení či sebemenší prvek v tréninku má svůj opodstatněný důvod a to směrem k sezonnímu cíli. Zároveň se budu snažit vést hráče tak, aby vždy věděli, proč daný cvik či drill dělají."

Věcí, o kterých mluvíš, jsi na Chodově v minulých letech postrádal, že?
„Ano. Nejvíc pak obecně práci na silovém základu a dlouhodobou koncepci."

Náš velký rival Mladá Boleslav je v tomto směru napřed? Kondičáka tam dělá, dle ohlasů k všeobecné spokojenosti, bývalý reprezentant Radek Gwuždž.
"Já můžu pouze komentovat to, co sleduji na sociálních sítích a jaké mám informace od kluků z Boleslavi nebo kolegů z Floorball PREP. Z toho všeho i z fyzického projevu Boleslavi to vypadá, že ví, co dělá. A že to dělá správně. Narovinu, Boleslav je pro mě v tomto ohledu o kus před námi."

Svého kondičního předchůdce Karla Frýda jsi kontaktoval?
"Poděkoval jsem mu za jeho dva roky strávené u nás. Karel měl obrovskou energii, kterou nám předával, za to zaslouží respekt. Popřáli jsme si hodně štěstí. Chtěl jsem, aby byl čistý stůl."

Hodně spoluhráčů ti po oznámení nové role přálo hodně štěstí, potěšilo tě to?
"Určitě. Většina z hráčů věděla, že se něco takového chystá. A jsem rád, že jsem dostal pouze pozitivní reakce. To mě dodalo chuť se do toho pustit."

Jak složité je teď chystat přípravu, když ani nevíme, kdy se budeme moci společně sejít?
"Situace se začíná pomalu vyjasňovat. Příprava je z velké části připravená a teď pouze čekáme na finální termín, kdy se budeme moci plnohodnotně pustit do trénování. Zejména tedy, kdy nám otevřou posilovnu. Zatím to ale vypadá, že vše začne podle plánu a nebudeme muset dělat žádné kompromisy."

Tři otázky pro zakladatele Handball PREP. Borise Aspridise

Proč florbal?
"Florbal je prakticky v podobné situaci jako házená. Vidíme určité společné rysy jak sportovní/výkonnostní, tak sociální - sport pro vysokoškoláky. Po vejšce se rozhoduješ, jestli se dát profi cestou v zahraničí, nebo se vydáš cestou civilního zaměstnání a florbal/házenou odsuneš na vedlejší kolej. Chceme, aby se hráči seznámili se silově-kondičním tréninkem u nich v klubu, nejlépe již v dorostu, a ne až v zahraničí."

Proč Chodov?
"Spojení Floorball PREP. a Chodov dávalo 100% smysl, když jedním z našich trenérů je vás hráč a začínající trenér Ondra Mikeš."

Proč Ondřej Mikeš?
"Ondra má evidentní zájem stát se kvalitním S&C koučem. Vzít ho pod svá křídla znamená, pomoci mu v jeho cestě hráč 🔜 trenér. Pro začínajícího coache je mentoring jednou z nejlepších možností jak se učit, vzdělávat. To vše skrze znalosti a praxi zkušenějších kolegů. Pro nás to znamená rozšíření obzorů do dalšího sportu."


Generální
partner

Partneři
klubu