Rok 2018 byl pro Ondřeje Neumana v mnoha ohledech zlomový. V osobním životě určitě nejde opomenout svatbu a v tom florbalovém posun do role sportovního managera Chodova a následně i Floorball Group. Kromě toho vede z pozice hlavního trenéra chodovské juniory a muže Startu. Důvodů proč vyzpovídat právě Ondru je tedy víc než dost.

Máš za sebou přibližně půl roku ve funkci sportovního manažera Floorball Group. Už ses ve funkci usadil a zorientoval?

Abych pravdu řekl, tak stále ještě to není ono – je to velká změna, nedaří se mi zdaleka tolik času trávit přímo u týmů a sám se učím vést tento obrovský kolos. Každopádně v tomto „mezi-hodnocení“ si troufám říci, že dokud za sebou nebudeme mít celý „nultý“ rok / sezonu našeho projektu, tak je brzy cokoli hodnotit.

V souvislosti se zřízením funkce sportovního manažera došlo i k výraznému posílení sportovního aparátu klubu. Vnímáš tento krok jako klíčový pro budoucnost klubu?

Byl a stále je to naprosto zásadní a nutný krok! Nejbližší tým mých spolupracovníků zejména v rámci řízení sportovního úseku obrovskou měrou pomáhá a funguje skvěle. Přesto je třeba sebekriticky přiznat, že máme velké rezervy a bez dalšího personálního rozvoje co do šířky a zejména kvality práce se ani dále posouvat nelze. A to by to byla obrovská škoda. My totiž máme osobnostně i profesionálně nejsilnější tým sportovního úseku, který nám může pomoci vytvořit mimořádnou organizaci.

V posledních letech se chodovské týmy definitivně usadily mezi špičkou všech soutěží, ve kterých hrají, daří se také neustále rozšiřovat členskou základnu. Jaké jsou tedy další sportovní cíle klubu?

Musíme jít prakticky zase od začátku. V mnoha oblastech jsme zejména v oblasti kvantity, struktury a síly na hraně možného a logického. Ale se vší pokorou musíme pracovat hluboko uvnitř na systému a zakořenění hodnot a principů, díky nimž jsme se do této etapy náš klub přivedli. Chceme být konkurenceschopní, nezávislí a budovat vlastní kulturu a projev. Víme, že nemáme ideální cestu, ale vždy to musí být naše cesta! Doba, kdy budeme moci s čistým svědomím říci na všech frontách: „Jsme tady připraveni být nejlepší!“ je můj osobní hlavní cíl, kam vše dále vést. Je to určitě možné, je to vlastně možná i blízko, ale stále hodně daleko!

Pojďme ještě lehce k jednotlivým týmům. Ty osobně vedeš juniory. Jak jsi spokojen s první částí sezóny?

Já osobně asi neumím být spokojen :-), ale ano, spousta věcí funguje velice dobře. Šířka kádru, přirozený vývoj, konkurence, nasazení a chuť posouvat se a být lepší k těmto věcem patří. Výsledky jsou toho příjemným odrazem – v této kategorii je vesměs konstantní výkonnost určitě velkým plusem! Kdyby nebyly věci, které ovlivnit bohužel zatím neumíme (např. zcela stupidní formát soutěže) hodnotilo by se to ještě veseleji.

Hned 8 hráčů juniorského věku již letos zasáhlo do Superligy. V tomto ohledu je Chodov na úplné špičce ligy. Ukazuje to na dobré propojení obou elitních týmů. Je tomu tak?

To je jednoduše paráda, ale ani zrníčko náhody! Je to práce, kterou odvedlo mnoho lidí – klubová struktura funguje, kontinuitu jsme dokázali zajistit v celém vývojovém řetězu! No a nad tím vším budu jmenovat jednu konkrétní osobu – Davida Podhráského! Prototyp trenéra, který, byť vede mužský „A“ tým v nejvyšší soutěži, má přesah, rozhled a upřímný zájem v propojování týmů od mládeže až po dospělé. On je nyní po právu na špici pyramidy, kterou poprvé v historii klubu prošla kompletní generace (kterou David z velké části sám mnoho let trénoval) až na vrchol a pokud je někdo, kdo dokáže oba „světy“ dospělého „A“ týmu a mládežnické struktury plně propojit, je to právě David. Na nás všech pak bude tento proces dále vyvíjet a udržovat. Chodovu zkrátka začíná právě ta nová etapa.

Ze své role samozřejmě dohlížíš i na další kategorie. Dorostenci i starší žáci si výsledkově vedou skvěle. Jak jsi spokojen s fungováním těchto kategorií?

Mám z toho radost, jsou to specifické kategorie, které musí spojit vývojové úkoly a cíle i s těmi výsledkovými. Tak to chceme, věřím, že letos se to právě zde i z velké části daří. Já jsem zde propojen vlastně jen okrajově – trenérské týmy jsou soběstačné, navazují na práci se silnými generacemi a má role se stále více přesouvá do konzultantské a managerské – zajistit zázemí a podporu pro tým, který pak má klid na svou práci.

Od mladších žáků níže samozřejmě nejde primárně o výsledky, ale i zde se dá hodnotit práce jednotlivých týmů. Jak funguje podle tvého názoru tohle podhoubí?

Nejde o ně primárně, přesto je to přirozenost samotných dětí, že chtějí v zápasech vidět, že mohou být úspěšné. Jsem rád, že máme i zde jedny z nejlepších trenérů a koloběh práce s hráči nám zde funguje. Komu se povede mít např. u jedné kategorie 2 Extraligové trenéry? J(pozn. David Podhráský a Lukáš Procházka trénují společně mladší žáky 2006 a 2007). Jsem na to moc hrdý a dokazujete to, že náš trenérský tým chápe výchovu mládeže jako opravdu důležitou prioritu klubu. Není to vůbec lehké, musíme i zde ještě významně zkvalitnit naši každodenní práci, ale máme správně nakročeno.

Závěrem nesmíme opomenout ani dívčí týmy, které jdou rok od roku nahoru. Zdá se, že ženská složka prožívá „zlaté“ období své existence. Je tomu tak?

Dívčí složka je stále velice křehkou součástí sportovních organizací a klubů a u nás tomu není jinak. Dívčí sport má svá specifika a my neustále hledáme vhodné principy, dle nichž klub (kluky a holky) maximálně provazovat a dívčí složku posilovat správným směrem tréninkového procesu i stability kategorií a ročníků. Aktuálně máme z mého pohledu hned 2 velice silné a slibné generace mládeže + skvělý „A“ tým žen. Tomu odpovídají i výsledky na které jsme samozřejmě hrdí. U dívčí struktury však je snad ještě o to větší výzvou tyto úspěchy obhajovat a přetavit do dlouhodobé stability a konkurenceschopnosti.

Co bys závěrem vzkázal všem hráčům, trenérům, ale i rodičům do roku 2019?

Co nejvíce pozitivní nálady a nastavení při všem, co se v dnešní dynamické době děje! Rychlost nepatří jen do našeho sportu, ale dle mého je to průvodní znak dnešní doby. Proto všem přeji, aby i při té rychlosti neztráceli energii, nadhled a chuť si co nejvíce věcí užívat s radostí, k problémům hledat řešení a cestu a samozřejmě k tomu všemu mít ty opravdové hodnoty – zdraví, štěstí, lásku a podporu kolem sebe! Pak se nám každému jednomu i všem dohromady podaří zažívat mnoho dobrého a krásného a vše bude mít tak nějak větší smysl!


Generální
partner

Partneři
klubu