Národnímu týmu mužů víkendové EFT ve Finsku nevyšlo. V pátek prohrál s domácím výběrem a úřadujícími mistry světa 2:3, v sobotu neudržel nadějný stav 1:2 po dvou třetinách proti Švédům a padl 1:6. Celý turnaj zakončili reprezentanti vysokou porážkou od Švýcarů 2:8. Na soupisce figurovali i čtyři zástupci Chodova. S Mikulášem Krbcem, Markem Matejčíkem, Tomem Ondruškem a Martinem Pražanem přineseme v následujících dnech rozhovory. Prvním a notně rozčarovaným respondentem je elitní kanonýr Ondrušek.

V otevřeném povídání účastník čtyř mistrovství světa (2012, 2014, 2016, 2018) vyjádřil nespokojenost se svými i týmovými výkony, hledal příčiny neuspokojivého výsledku a přiznal i myšlenky na konec reprezentační kariéry. Ale taky ocenil reprezentační kolegy Bestu se Šešulkou.

Jak těžké je opouštět manželku s roční dcerkou a mizet na další a další repre akce?
"Je to složité a nebudu lhát, je to náročnější než dřív. Cítím, že to začíná být na hraně. Vždy jsem byl hrdý reprezentant a budu bojovat, ale připouštím, že to může být poslední cyklus."

Je ti 27, není na takové úvahy brzy?
"Není to o věku, ale o životní situaci. Florbalem si nevyděláváme, jen se jím bavíme a to už teď nestačí. Chodíme do práce na osm hodin denně, do toho trénujeme a všechno volno vybereme na reprezentační srazy. Dlouhodobě těžko udržitelný stav, bohužel."

Jsi kanonýr, mašina na góly, která v Superlize má letos na svém kontě už 24 zásahů. Na EFT ale nic, jak hodnotíš své výkony?
"Jako zklamání! Dlouho jsem v reprezentaci nebyl a nevěděl jsem, do čeho jdu. Po loňské sezoně jsem potřeboval volno, jak mentálně, tak fyzicky. Bylo to na mých výkonech znát, nebyl jsem dostatečně fyzicky připravený. V české lize to člověk neodhalí, alespoň ne tak zřetelně. Mám postupně rok na to se dostat do adekvátní formy, abych mohl reprezentovat."

Trenér Kettunen ti nějaký feedback k tvé hře dal?
"Nic jsem nedostal, ale předpokládám, že mi v následujících dnech přijde."

Proti Suomi jsi alespoň krásně přihrál Mikuláši Krbcovi na jednu branku. Byl první duel ten nejlepší, který národní tým ve Finsku odehrál?
"Zcela určitě, byl to jediný duel, který jsme kontrolovali a měli příležitosti ho dokonce překlopit na svoji stranu, ale to se opakuje pořád dokola. Nejsme schopni tyto zápasy vyhrávat."

Pět gólů za tři utkání je málo, je toto ten nejpalčivější problém?
"Respektujeme sílu soupeřů, musíme to hrát defenzivně a podle toho vypadá statistika gólů, ale je to velký problém, to přiznávám. Útočníci dali dohromady dva góly."

Může být na vině i neustálé šibování se sestavou?
"Tak já hraji stále na jedné pozici, ale zranění a rotování sestavou může být jeden z důvodů, proč nedáváme dost gólů."

Tři prohry a závěrečná rychta od Švýcarů nevypadá dobře. Odvážíš si z EFT nějaká pozitiva?
"Krom lepší kontroly míčku v zápasech se Švédy a Finy opravdu ne. Byla to asi jedna z nejhorších akcí, co jsem zažil. Některé věci se musí zásadně změnit."

Buď trochu konkrétní...
„Jsou to interní věci a nechci tady vše detailně rozebírat. Ale přijde mi, že netáhneme všichni kompletně celý tým a lidi kolem za jeden provaz na 100%, to je na této úrovni znát.“

Jak se ti funguje v systému, kde jeden trenér (Kettunen) řeší obrannou fázi, kdežto nový asistent Pavel Brus tu útočnou?
"Tohle mi nepřísluší asi hodnotit, čekal jsem, že se po MS 2018 všechno zlepší, zkvalitní, ale nemám z toho ten pocit, bohužel!"

Ještě před úvodním buly jste ve Finsku stihli čtyři tréninky, co na to říkáš?
"Kdybych si mohl vybrat, na EFT bych takhle netrénoval, spíše piloval taktiku a maximálně udělal jeden střelecký trénink. Ale tohle je věčné téma v české reprezentaci. Pořád na všech akcích něco “doháníme”.

Zkusme skončit pozitivně. Na EFT se představilo dost neokoukaných hráčů, kdo z tvých "nových" spoluhráčů tě pozitivně překvapil?
"Myslím, že vítkovický Jirka Besta odehrál dobrý turnaj a výborně zahrál Dan Šešulka, jinak jsme si myslím všichni zahráli pod naše možnosti."


Generální
partner

Partneři
klubu