Ani letošní šampionát ve Švédsku, na kterém v českém týmu startovalo 7 Lvic, nepřinesl kýženou medaili. A že opět nebyla daleko. Češky ovládly skupinu A, v následném play-off znovu sahaly po finále, nakonec klíčová utkání nezvládly. Oporou českého brankoviště byla Jana Christianová, která se zaslouženě dostala mezi šestici nejlepších hráček turnaje.

Nejzkušenější hráčka týmu předváděla vysoký standard po celý turnaj. Výkony dokázala vyšperkovat zákroky, které bychom mohli klidně označit sportovní terminologií za „monster save“. Nebylo proto překvapením, že se dostala mezi 6 vyvolených do All-Star týmu turnaje. „Je to samozřejmě moc krásné ocenění, kterého si vážím. Dostat se do společnosti takových jmen je pro mě velká pocta. Ale hraju týmový sport, a proto bych raději slavila úspěch s týmem,“ popisuje Christianová.

Češky k týmovému úspěchu neměly daleko. Skupinou A prošly jednoznačně s třemi výhrami v zádech. „Klíčový pro nás byl úvodní zápas se Švýcarskem, který jsme chtěly vyhrát, abychom se přiblížily prvnímu místu ve skupině. Předvedly jsme parádní výkon a za mě to byl náš nejpodařenější zápas na MS. Proti Lotyšsku a Polsku to byly podobné zápasy, kdy jsme musely tvořit hru. Nebyl to z naší strany ideální výkon, ale vítězství se počítá,“ hodnotí skupinovou část nejlepší brankářka turnaje.

V následném play-off tak český celek čekala cesta přes Dánsko a semifinále s Finskem, které se zdálo jako mnohem přijatelní soupeř. Domácí Švédky totiž po většinu turnaje zcela dominovaly. Už čtvrtfinálový souboj ale nastínil, že Češky nečeká nic jednoduchého. „Popravdě jsme očekávaly, že to bude jednoznačnější záležitost z naší strany, ale Dánky nám nedaly nic zadarmo a měly jsme co dělat, abychom je porazily. Musím říct, že jsem byla na konci zápasu dost nervózní, protože vypadnout ve čtvrtfinále by pro nás byla jednoznačně ostuda,“ je si vědoma Christy.

Reprezentace tedy první krok zvládla a postoupila mezi elitní čtyřku. Přišlo na řadu Finsko. „Semifinále je vždy vrchol šampionátu a jdeme do něj hodně natěšené. Více nám vyhovuje být v pozici, kdy jsme tím podceňovanějším týmem a díky tomu nejsme tak svázané a hraje se nám lépe. Bohužel ty nejlepší týmy na světě jsou ještě stále o kousek před námi, a i když na nás byla vidět velká bojovnost a touha zvítězit, Finky mají sestry Kauppi, které jsou prostě fantastické a ten tým táhnou vždy, když se to od nich očekává. A bylo to tak i tentokrát,“ přibližuje klíčový faktor duelu zkušená opora. Finská dvojčata doslova bodově řádila a dovedla florbalistky v modrobílém k výhře 5:4.

Na Češky opět zbylo „pouze“ klání o bronz. Po čtyřech letech v nejtradičnějším složení proti výběru helvétského kříže, jež ve skupině porazily 5:2. „Byla na nás vidět velká nervozita a možná i trochu zklamání z předchozího dne. Do utkání jsme nevstoupily dobře a na Švýcarky byly odhodlanější. Možná jsme čekaly, že to půjde tak dobře jako ve skupině, ale soupeřky byly všude první, byly silnější v osobních soubojích a nebezpečnější v zakončení. Navíc se na jejich stranu přiklonilo i více štěstí, kdy hned dva góly byly z naší strany nešťastně tečované do vlastní branky. My jsme ani nebyly dostatečně nebezpečné dopředu. Na dva góly se bohužel takové zápasy vyhrávat nedají,“ říká podrobně Christianová.

Švédské mistrovství hostil areál moderní IFU Areny, kulisu významné akce především ve skupinové fázi na první pohled zastiňovaly docela prázdné tribuny. „Je škoda, že si Švédi nedali moc práce s propagací a nepovedlo se jim do haly přilákat větší množství fanoušků. Na druhou stranu na finálový víkend byla hala naprosto plná, kvůli nízké kapacitě spoustu českých fanoušků nesehnalo lístky. MS by slušela mnohem větší hala, zvlášť když podle oficiálních údajů se na finálový zápas dívalo více než milion lidí ve švédské televizi. Celkově si však myslím, že se jednalo o dobře zorganizovaný turnaj,“ dodává na závěr svůj pohled.

Poslední a jediná česká medaile z MS žen se tak stále datuje k šampionátu ve Švýcarsku v roce 2011. Ambiciózní a výrazně omlazený tým si musí na další příležitost počkat další dva roky. 


Generální
partner

Partneři
klubu