Třeba v NHL jest to věc letitá a vyzkoušená. Elitní tým má o patro níž svou farmu, ze které se rekrutují mladí hráči, ze kterých následně "áčko" profituje. Ale ve florbalu? Pole neorané, na Jižním Městě přesto dostal odvážný projekt zelenou. Pod hlavičkou Floorball Group kooperuje Florbal Chodov, kunratický Start98 a Traverza Mukařov. A právě uplynulý ročník Startu byl hlavním tématem třetího dílu povídání s Ondřejem Neumanem.

Mladý kádr nárazově doplňovaný posilami z elitního týmu mužů zakončil základní část se ziskem 37 bodů z 26 utkání. A byť do TOP 25 kanadského bodování nedodal žádného svého "koně", skončil na lichotivé sedmé příčce. Před vypuknutím pandemie koronaviru zvládl předkolo play off, aby ve čtvrtfinále ztratil po vyrovnaných bitvách obě utkání s Karlovými Vary. A pak přišla vládní stopka.

Jaké to je působit v mančaftu, kde primárním cílem není výhra? Kdo tuto filozofii odmítl akceptovat? Jakým trenérem je mladý Adam Havránek? Co by se stalo, kdyby Start uhrál v příštím roce Superligu? To vše jsme s Neumanem, který Start v minulých letech koučoval, zkusili rozklíčovat.

Jak se ti pozdávaly výkony Startu v letošní sezoně?
„Letošní sezona = spokojenost, byť nikdy ne ze 100%. A také ukázka, jak správnou cestu jsme zvolili."

Ta cesta vede kudy?
"Odhlédnu od věcí, na nichž budeme určitě dále makat, a výjimečně vyberu jen pozitivní věci. Klíčovou byla kvalitní a profesionální práce trenéra a mého nástupce Adama Havránka. Druhým plusem je stabilizace kádru, druhá vlna doplnění ročníku v konceptu U23, o kterém jsem hovořil minule. A také jednoznačné zvýšení hráčské kvality."

Mě ale zajímají i úskalí. Na čem je potřeba zamakat?
„Tak ty samozřejmě také existují. Jen nevím, jestli bych neměl být alespoň v jednom díle našeho povídání také více pozitivní. (smích)“

No tak, neboj se, pojďme do toho.
„Dobrá tedy. Úskalí práce ve filozofii týmu U23 jsou, řekl bych, tři základní. Tím prvním je, že tým stavíme na dvou jádrech - starším a mladším. Prvním jsou „mentoři a mazáci“, kteří nesplňují statut U23, ale v týmu je chceme pro jejich zkušenost, osobnost, charakter a jistý nadhled. A ti nám trochu „vymírají“ a samozřejmě taková role není pro každého. To bude velký úkol, udržovat tuhle část kádru silnou a zdravou, aby mladí měli vedle koho růst. Druhým obtížným úkolem je najít vhodný formát dlouhodobé přípravy a práce s týmem. Mladí přicházející každoročně se budou stejně jako v mládežnických kategoriích muset vždy sžívat s prostředím, takže každý rok lehce začínáš znovu, což u mužů je rarita.“

A poslední aspekt?
„Třetí věc s tím související je forma letní části přípravy na sezonu, neboť naší optikou chceme maturantům a lidem, jež v běžném startu letní přípravy zažívají hektiku, kvůli které často s florbalem končí, nabídnout jiný model. Jsou jich v týmu 2/3, takže to musíme vybalancovat tak, aby byli vždy připraveni na 100 a více procent a přesto to zohlednilo jejich životní fázi, pro kterou jsme právě U23 zakládali.“

Zpátky k sezoně. Mojí optikou super výsledky střídaly slušné propadáky, ztráty s týmy z úplného chvostu tabulky, namátkou porážky od posledních Petrovic i předposledního Rožnova. Proč?
"Odpověď je jednoduchá – kádr nemá primární cíl výsledek, ale rozvoj. V tomto týmu to není fráze, ale realita. Každoročně kádr omladíme, systémově „přebudujeme“ a výkyvy k tomu budou patřit. Dějí se v dorostu, v juniorech, a budou se dít i v této naší „interní kategorii“ U23. Dle výsledků tým hodnotit nebudeme, klíčové bude, kam se vždy daní hráči za rok posunou."

Hráči jsou s touto filozofií srozuměni? Nehrát na výsledek, výhry, si úplně nedokážu představit.
„Nikdo neříká, že nehrajeme na výhry. To bychom popřeli hlavní faktor růstu hráče – soutěživost, ambice. To ne! My na to jen nemáme nastaveno veškeré hodnocení, nicméně realita je zcela běžná, před sezonou stanovíme dosažitelný cíl, kam bychom chtěli dojít. Na co si myslíme, že kádr má. Současně s tím však říkáme, že to nebude za každou cenu.“


předchozí články ze série

CHODOV VS. COVID-19. NA KLUB JSEM HRDÝ, ŘÍKÁ NEUMAN

KLADNO? MŮJ NEJVĚTŠÍ TRENÉRSKÝ KOLAPS! KDO JSOU MLADÉ HVĚZDY CHODOVA?


Není to jen taková berlička?
„Není! Pokud by nám výsledkový cíl mělo splnit jen to, že odehrajeme sezonu na dvě lajny, tak je to špatně nastavený cíl a nemá smysl se za ním honit. Koneckonců i letošek to zase potvrdil. My jsme si dali cíl hrát po základní části 6. – 8.místo a v případě předkola play off ho vyhrát. Takže super, dosažitelné, kluci udělali v konceptu U23 první play off, první vyhranou sérii a krásně se zlepšovali. Co si budeme povídat, Vary to neměly zadarmo, takže řeči o rozšíření Superligy by se v ten moment museli pomalu ale jistě začít týkat i našeho Startíčku!“

Vyskytl se už někdo, kdo to neakceptoval a šel o klub dál?
„Jasně, takových bylo hodně. Myslím, že dokonce vznikla nějaká legie, tuším, že v tom roli hrály zase ty Vary. Musím říct, že to byla těžká zkouška v prvním roce, ale ta očista o první generaci hráčů, kteří to absolutně neakceptovali, byla to nejlepší, co se nám mohlo stát. Urychlilo to vybudování nového zdravého jádra, všichni vědí, na čem jsou. A my tak můžeme pracovat koncepčně od začátku projektu!“

Jak to berou starší hráči, kteří zůstali ale tuší, že Superliga pro ně vůbec není téma?
„Starší hráči, které máme v týmu, se vyznačují mnoha vlastnostmi, z nichž klíčový je z mého pohledu nadhled a sebereflexe. Jsou to stále velmi dobří hráči a kdybychom hráli někdy se Startem Superligu, tak právě takovým postavíme v Kunratické tvrzi sousoší! Ale jde o to, že oni hlavně vědí, kde jsou jejich limity a ambice. V týmu nám dávají pohodu, pomáhají mladým, neřeší se přehnané ego. Současně profitují z toho, že jim kariéru prodlužujeme vylepšováním podmínek, které jsou v první lize, řekl bych, velmi příjemné a stále kolem nich pracuje mladá kvalita, kterou oni svými zkušenostmi usměrňují a těží do maxima.“

O kom se bavíme konkrétně?
„Kapitán Michal Pražák, Řehy (Filip Řehulka), Dejv (David Jirásek), Loupák (Ondra Lupoměch) či Boubis (Tomáš Boubelík) a další. Všichni jsou v mnoha ohledech ikonami našeho záměru a florbalu. Našli jsme cestu, na které z toho těžíme společně, za to jsem nesmírně rád.“

Jak se ti zamlouvalo play off? Hladké vyřazení Budějovic a série se suverénem základní části Karlovými Vary vypadala navenek velmi dobře, obě prohraná utkání byla o gól, druhé dokonce v prodloužení.
"Za mě perfektní! Ukázali jsme potenciál hráčů a to, že zrovna ve Varech zmizela spousta lidí z „dřívějšího Startu“, kteří moc nemají kam růst. Naši hráči ano. A proto budeme brzy hrát bez přehnaného respektu s kýmkoli v první lize."

Primární účel, aby se v klubu obouchávali možní adepti na Superligu, funguje dobře, souhlasíš?
"To funguje na jedničku. Musíme vychytat nějaké organizačně sportovní nastavení, ale koncept si pochvaluji. Co jsem letos sledoval intenzivně je nejen práce mladých kluků ze Start98, kteří mohou být, jak říkáš adepty, ale především té druhé skupiny. Kluci co naopak jsou dnes v kádru Dejva pro Superligu, ale jsou mladí, forma náladová a potřebují minuty. Tenhle koncept posunují ještě dál."

Z chodovského áčka letos za Start naskočila pětice borců, že?
"Je to tak, brankář Šimůnek a čtyři hráči do pole. Oni přijdou mezi své letité spoluhráče, okamžitě jim vše funguje, v úrovni první ligy jsou rozdíloví, hrají, zvyšují si sebevědomí a herně rostou. Příklady jako Martin Řezáč, Michal Strnad či Dan Eremiáš budou vzorem toho, jak nadstandardní péči v našem konceptu hráči mají. A to pomůže jim v růstu a našim klubům ke kvalitní práci a výsledkům."

Už jsi ho letmo zmínil, tým vede Adam Havránek, a byť koučuje své vrstevníky i některé starší hráče, než je on sám, zvládá to, souhlas?
"V nové pozici hlavního trenéra obstál, prokázal velký potenciál a zlepšil snad vše, co v uplynulé sezoně nefungovalo. Adam je trenérem a osobností s velkým potenciálem. Mnoho nadějnějších trenérů v ČR není. Zároveň má stále kam růst a právě díky koncepci U23 a Floorball Group máme možnost revoluční práce nejen s talentovanými hráči, ale také s talentovanými trenéry. Adam je nositelem všech pozitiv této cesty."

Z jiného soudku. Když si zavěštím a Start by vybojoval postup o patro výš, jak by reagovalo vedení klubu?
"Tvé věštby se shodují s mými. (smích) Není to chorobná priorita, ale budeme-li pracovat tak, jak chceme, stejně se to jednou asi stane."

A co se tedy bude dít?
"Nestane se vlastně vůbec nic – náš koncept nestojí na lize, kterou U23 tým bude hrát. Takže jestli to bude nějaký rok Superliga, tak to tak bude a znovu dokážeme, že je to o práci a ne o systému soutěží či marketingových kecech. Ale naši hráči vědí, že ať už v první lize nebo v Superlize, ta cesta bude stejná. Rok co rok přijdou hráči z mládeže, pro něž je projekt primárně určen, a ti si uhrají to, na co budou mít. Legislativní mouchy vždy vychytáme, protože to děláme správně, byť se to mnoha lidem nelíbí. Ale takové reakce potkají u nás všechny, kdo dělají něco výjimečného a dobrého!"


Generální
partner

Partneři
klubu