Recept Martina Pražana, jak se v těžkém duelu na mezinárodní scéně dostat do pohody? Nevšední, na víkendovém EFT sestřelil hvězdného útočníka Storvrety Alexandra Rudda a hrálo se mu dobře. Národní tým bohužel ve Finsku ztratil pod vedením "nového" trenérského štábu všechna tři utkání a obsadil poslední místo.

Obránce Chodova v rozhovoru poodkryl, jak v reprezentaci funguje komunikace, zamyslel se nad fenomenálním Švýcarem Janem Zauggem i sílou země helvétského kříže, a zhodnotil sebe i hru nároďáku. Vyjádřil se i k posilám trenérského štábu Pavlu Brusovi s Michalem Rybkou. Proč třískal hokejkou?

Jak tě znám z klubu, rád o florbale přemýšlíš, když něco drhne, na Chodově iniciuješ mítinky své lajny. Činíš tak i na reprezentační úrovni?
"Že bychom naše zápasy na EFT výrazně řešili na poradě nebo někde v kroužku, to určitě ne. Je to práce trenérů, kteří se na každý zápas dívají a společně si ho vyhodnocují. Tuším pak, že každý hráč si to vyhodnocuje také individuálně, nebo alespoň já to tak mám, většinou se na svá střídání dívám zpětně na videu. Tentokrát jsem byl dokonce domluvený s Michalem Rybkou, který mi jako zpětnou vazbu sestříhal některé věci z tréninků a zápasů, což bylo super. Dále jsme si to po turnaji rozebrali společně s Chodovákama, popřemýšleli jsme, v čem zaostáváme a co bychom měli aplikovat do našich tréninků."

Kapitánskou pásku nosí Matěj Jednrišák, je lídrem nejen na place, ale i v kabině?
"Matěj se snaží mluvit hodně, je v kabině slyšet a hráči ho respektují. Snaží se nás vždy podnítit k lepší výkonnosti, spoustu věcí v zápase vidí dobře a většinou je i zvládne pojmenovat."

Co trenéři, jaké bylo jejich hodnocení celého EFT?
"Ve zkratce to rozdělili do dvou částí: první zápas s Finskem a do cca. 48. minuty zápasu se Švédskem jsme předvedli opravdu kvalitní výkony. Od cca 48. minuty se Švédy dále, to už šlo spíše z kopce. Proti Švýcarsku se to pak ale vůbec nesešlo. Poprvé jsem cítil, že i Švýcaři jsou o level lepší, což mi v hlavě vytvořilo malý vykřičník."

Švýcaři nás připravili o bronz na posledních dvou světových šampionátech, teď nám nastříleli osm gólů. Proč?
"Mají výborný tým, na všech pozicích včetně brankoviště mají skvělé persony. Konkrétně se mi líbí hra tzv. „Malans line“, která je pověstná tím, že hodně presuje. Ale teď tomu tak navíc nebylo, chyběli jim někteří hráči."

Co říkáš na zázračné 22leté "dítě" Jana Zaugga? Nastřílel nám hattrick a nově září v SSL v dresu Mullsjö.
"Zaugg je velmi dobře technicky a pohybově vybavený hráč, kvalitní v soubojích 1 na 1, navíc s perfektním zakončením. To se mu musí nechat, na hřišti vypadá flegmaticky a zřejmě nic neřeší, tím je výjimečný. Druhý takový tip je Maurer, který byl vloni v SSL podobně ustřelený. Hra švýcarského celku je jim postavena na míru, moc nebrání a čekají na dlouhé brejky, proto se často stává, že chodí i sami na branku."

Nazlobil tě třetí gól Švýcarů 30 vteřin před koncem první periody, kdy jsi urputně blokoval, ale střela Christopha Meiera ti prolétla mezi nohami na bližší tyčku?
"Bylo to už hašení předchozích několika chyb. Ta situace mě naštvala, protože jsem to dokonale přečetl, šel jsem do bloku, ale nestihl jsem zakleknout dostatečně hluboko. Byl jsem si jistý, že to zachráním, ale nevyšlo to, proto jsem i třísknul hokejkou o zem. V tu chvíli mě to fakt mrzelo, protože to bylo pro vývoj zápasu důležité."

Jak bys své vystoupení na EFT zhodnotil z globálu? Proti Finsku v pátek jsi nehrál.
"Musím přiznat, že po tom, co jsem do turnaje naskočil až v druhém zápase rovnou do první lajny proti elitní formaci Švédů, navíc potom, co se všem povedl zápas s Finskem, to nebylo vůbec jednoduché! Byl jsem vcelku nervózní a chvíli trvalo, než jsem se chytnul. Ale potom, co jsem rozmáznul Rudda na mantinelu, to bylo dobré a nervozita zmizela."

Co na to hvězda Storvrety?
"Nebyl nadšený. Chvíli ležel na zemi a chytal se za záda, se kterými měl v minulých sezonách problémy. To mě zas tak nepotěšilo, nikomu ublížit samozřejmě nechci. Vyhraný souboj je bonus, který ti v zápase pomůže, ale do zápasu se většinou dostávám už ráno, kdy se probudím, aspoň tedy mentálně. V 10. minutě je už pozdě."

S osobními výkony převládá spokojenost?
"Cítím, že obranná fáze a potenciálně rozehrávka je na dobré úrovni, ale lehce zaostávám při hře v pásmu na mezinárodní úrovni. Na tom bych chtěl v dlouhodobém horizontu zapracovat."

Na EFT jsme zaznamenali tři porážky, v čem konkrétně za TOP trojkou zaostáváme?
"Dle mého názoru je to kvalita na balonku. Umíme bránit, držet balonek na vlastní polovině, vcelku jsme se dobře zbavovali presinku, ale chybí nám kvalitní útočná hra v pásmu 5 na 5. Spolupráce a principy pohybu, možná i technické provedení je na nižší úrovni, než mají ostatní země."

Upravil trenér Kettunen, pod kterým jsi odehrál už prosincové MS, nějak svůj koučink?
"Žádné výrazné změny nezaznamenávám, vnímám jen, že se mluví teď více česky, taktické pokyny jdou více od asistentů. Pete se soustředí hlavně na koučink a na to, abychom udrželi koncentraci a vymačkali ze sebe maximum. Vnímám, že ty role jsou takto rozděleny úmyslně. Uvidíme, jak to bude dále fungovat.“

Co říkáš na nové členy trenérského týmu Bruse s Rybkou?
"Vůbec jsem nevěděl, co od nich čekat a jsem spíše pozitivně překvapený. Ryba dělá video analýzy, rozbory a jak jsem říkal, domluvil jsem si s ním individuální zpětnou vazbu, která zafungovala a potěšila mě. U Pavla je vidět, že to má srovnané a skutečně ví. Především se mi líbí, že nás nezahrnuje kvantem informací, umí to dobře podat a vhodně zopakovat, abychom si pokyny na danou třetinu zapamatovali a skutečně aplikovali.“


Generální
partner

Partneři
klubu