LEGENDY | Florbal Chodov v letošní sezoně slaví 30 let od svého vzniku. Výjimečnou klubovou historii, obnášející kruté roky v suterénu nejvyšší soutěže i euforie po zisku mistrovských titulů, formovaly výjimečné osobnosti. Některé už své místo v Klubu chodovských legend mají, jiné na své uvedení stále čekají. Jiné možná ani neznáte… Vytvořili jsme dotazník, který postupně klíčoví hráči naší historie zodpoví. Bez nich by náš klub nikdy současné slávy nedosáhl. Po Marcelu Pudichovi odpovídal Michal Schwan.

V rámci oslav 25 let klubu byl 21. února 2016 založen Klub legend FLORBAL CHODOV a rovnou do něj byla uvedena pětice historických postav. Mezi nimi byl i Michal Schwan. Ten se v nejvyšší soutěži poprvé objevil v sezoně 2002/03 v dresu Sparty, ve které odehrál i sezonu následující. Před tou další následoval svého spoluhráče ze Sparty Lukáše Procházku a přestěhoval se na Chodov, kde se poté stal na následujících 6 let jedním ze základních stavebních kamenů. Během šesti chodovských sezon odehrál v základní části 123 zápasů a nasbíral 132 bodů (63+69), dalších 16 zápasů a 9 bodů (3+6) přidal v play off a vyzkoušel si i boje play down, ve kterých odehrál hned dvě série, tedy 6 zápasů a k záchraně pomohl 7 body (4+3). Díky svým vůdčím schopnostem byl respektovanou autoritou a dvě sezóny také nosil kapitánskou pásku. Celkem odehrál v základní části nejvyšší soutěže 175 zápasů a získal 182 bodů (92+90).

Čemu se teď věnuji

„Pracuji ve firmě, která prodává rekuperační jednotky a příslušenství ke vzduchotechnice. Firma je v místě mého bydliště, což je pro mě priorita. Zbývá mi více času na rodinu a koníčky, kterých je opravdu dost. Syn Ondra je nadšený basketbalista, takže mě čeká spousta výletů na jeho zápasy po Středočeském a Severočeském kraji. Dcera Viktorka ještě chodí do školky, takže ji teprve čekají první taneční a hudební kroužky."

Jak často sleduji zápasy Chodova

„Když mám čas, rád se podívám na TvCom, ale nejsem pravidelný divák. Vyhlídnu si buď nějaký šlágr nebo derby. Poslední play off série s Bohemkou třeba byla dost „mediálně“ vyšperkovaná a bavila mě. Do arény na Chodov jsem se ale dlouho nedostal. Před covid pauzou jsem trénoval prvoligisty z Orky, takže většinou jsem za víkend nestihl víc florbalu než náš zápas. Bohužel mi covid vzal všechnu chuť a energii do trénování, tak jsem sám zvědav, jestli se ještě vrátí. Ale půjdu tomu naproti."

Co jsem dělal 17. dubna 2016, kdy Chodov získal svůj premiérový mužský titul

„Byl jsem přímo v O2 aréně. Vzal jsem juniora, vybavil ho chodovským dresem a kšiltovkou a fandili jsme. Hrozně jsem to klukům přál! Zbylo tam ještě pár kousků, se kterýma jsem zažil spoustu krásných florbalových zážitků. Tak jsem byl rád, že to nakonec dopadlo. Po závěrečném hvizdu jsem pak dojatě koukal na Bariho, jak na lavičce dojatě pláče štěstím. To bylo krásný."

Kdo je pro mě největším „Chodovákem“ historie

„Za těch 30 let prošlo Chodovem spoustu kvalitních hráčů, tahounů, srdcařů… Z mé éry jen zmíním Prochyho, Floyda, Fábryho, Bariho, Šochyho, Karlose… Je jich opravdu celá řada a já bych na někoho nerad zapomněl. Ale tím opravdu největším Chodovákem pro mě nemůže být nikdo jiný než préza Michal Bauer. Nikoho jiného si na pozici největšího Chodováka představit neumím."

PŘEČTĚTE SI PŘÍBĚH MARCELA PUDICHA

Nejsilnější zážitek během působení na Chodově

„Asi nevyberu jeden nejsilnější zážitek… Za mého působení jsme rozhodně nepatřili do absolutní špičky ligy. Párkrát jsme hráli i o záchranu. Takže bych spíše vyzdvihl týmového ducha, díky kterému jsme se v důležitých chvílích dokázali semknout a zápas nebo sérii vyhrát."

Pláč kvůli Chodovu

„Pláč… V mém posledním zápase za Chodov jsem dostal červenou kartu. Spousta lidí si dodnes myslí, že jsem vyřval rozhodčího kvůli odvolanému trestnému střílení… Přitom nepadlo ani jediné sprosté slovo. Na chodbě, u šatny na „starý Letný“, to na mě padlo a slza ukápla."

Kdo ze současného kádru mi imponuje

„Nemám úplný přehled o celém kádru, ale jednoho favorita přeci jen zmíním. Kometa loňské sezony a nedávno skončeného mistrovství světa juniorů Majer. Mladý, rychlý, technicky vybavený a gólový hráč. Navíc jsem i četl, kolik úsilí tomu sportu věnuje, takže by z něj mohl vyrůst skutečný lídr. Ať už Chodova, reprezentace nebo v zahraničí. Přeji mu hlavně pevné zdraví!"

Nejlepší zápas v chodovském dresu

„Nejlepší zápas už si asi nevybavím. Už je to taky pěkná řádka let, co jsem přestal hrát. Možná mě napadne vítězná série a postup do semifinále s Brnem, kdy jsme otočili sérii a Chodov se po dlouhé době podíval do semifinále. Ale já nebyl rozený střelec, abych z fleku vzpomenul zápas, ve kterém jsem nastřílel třeba sedm gólů. Myslím, že můj přínos pro tým byl jinde. Jsem týmový hráč a důležité pro mě bylo uspět jako celek. Jasně, „kanadu“ sleduje každý a kdo říká, že ne, tak ještě víc. Ale pro mě je týmový úspěch nejvíc!"

Co chybí současnému týmu, aby se vrátil na výsluní

„Chodovský tým je složen ze zkušených borců a dravého mládí. Bohužel si myslím, že se jim nepodaří vždy prodat všechen svůj potenciál. V jeho hře mi chybí větší zápal do hry, přímočarost a rychlejší přechod do útoku a zakončení. Ale to je pouze můj osobní pohled zvenčí. Věřím, že Dejv a jeho asistenti přesně ví, kde je tlačí bota a intenzivně pracují na zlepšení."

Pár slov k prezidentu Michalu Bauerovi

„Jak už jsem říkal, Majkla si hrozně vážím za to, jak pro Chodov a celkově pro florbal žije. Vybudoval v Čechách nadprůměrný klub s těmi nejvyššími ambicemi. Zážitků je víc, tak alespoň jeden úsměvný. Soustředění, Sezimovo Ústí. Tým trénoval Lukáš Procházka s kondičákem Oskim. Příprava na sezonu v plným proudu. Noví koně, mladej a nabušenej tým. Majkl to přijel na jeden den zkontrolovat. Po tréninku se šlo na večeři a pak že se může na kukačku do místního baru, ale bez alkoholu. My starší jsme se zdrželi na večeři a mladší část týmu vyrazila napřed. Když jsme dorazili na místo, překvapil mě mladší spoluhráč s kýblem Cuba Libre v ruce. Bar byl plnej podnapilých chodovských hráčů a když jsme se rozkoukali, viděli jsme Majkla, jak spokojeně sedí na baru a celou party platí. Prochy chtěl dát okamžitou výpověď, ale naštěstí ji stáhnul. Na ranním tréninku jsme se rovnou seřadili na čáru a celej ho prosprintovali. A Majkl už v tu chvíli spokojeně odjížděl a sezona mohla začít (smích)."


Generální
partner

Partneři
klubu