Nemluví rád, každou větu si promyslí. Mediální zájem mu také není dvakrát po chuti. Tomáš Sýkora, introvert s extrovertně potetovanou levou paží, ale po sobotní výhře 6:2 v 11. kole Superligy v Otrokovicích musel ze své „komfortní“ zóny. Na obránce bral senzační čtyři body (1+3), byl vyhlášen mužem utkání a nejen proto byl i hostem našeho rozhovoru.

Fanoušci Chodova si od začátku letošní sezony všimli nových pořádků. Sýkora, který s páskou dovedl Chodov k dvěma mistrovským titulům (2016 a 2017), už není kapitánem týmu. Proč? Ze své vlastní iniciativy? I na to přišla v povídání řeč. Stejně tak na tetování, náročnou manuální práci, kterou vykonává mimo florbalové mantinely, i táhlé zranění. Bolavý kotník mu vzal takřka celou minulou sezonu včetně domácího světového šampionátu.

Odehrál jsi už v Superlize po tvém přesunutí do beka čtyřbodové utkání, nebo šlo proti Otrokovicím o premiéru?
"Už pár takových zápasů bylo, ne moc, ale nějaké jo. Zrovna v Otrokovicích tuším před třemi roky jsem měl dva góly a dvě áčka, a dokonce se mi i jednou z beka podařily tři kusy a tři áčka. Takže občas se zadaří, jsem hlavně rád, že to bylo ve vítězném zápase."

Sobotní duel byl dalším z řady, který jsme letos vyhráli až díky gólové smršti ve třetí třetině. Po 40 minutách to bylo 1:1… Proč se zahříváme pomaleji?
"Těžko říct, asi adrenalin. Děláme to zajímavější pro diváky. (smích) Ale vážně, mně nepřijde, že se zahříváme pomaleji, ale spíš máme během zápasu výkyvy a pak to musíme dohánět v poslední třetině."

Spíš než kanadské body mě u tebe těší, že po zdravotních trablích zvládáš odehrát v utkání 60 minut. Jak se cítíš?
"Taky jsem za to rád, kotník je lepší, než byl, ale stále není stoprocentní. Nicméně jeden doktor mě uklidňoval, ať jsem prý v klidu, že kdybych nemohl běhat, šachy jsou taky sport. (smích)"

Prozraď, kolik času v týdnu musíš poraněnému kotníku věnovat?
"Podle toho, jak zrovna kotník cítím. Zařadil jsem hodně plavání, běh, kde nejsou prudké brzdy, změny směru, toho mám až až s týmem, a posilování. Poslední dobou se cítím celkově o dost lépe, ale do optimální formy pořád daleko, nicméně do play off ještě času dost."

Nevadí kotníku tvá civilní práce, kdy pracuješ v obci Svárov jako obecní pracovník?
"Vůbec nevadí, občas to je i super trénink pro kotník, nejhorší jsou prudké brzdy a změny směru, což v práci zatím nemám."

Makáš i na farmě své přítelkyně, je to něco, co by tě po konci aktivní kariéry naplňovalo?
"Farmu zatím vede sestra mé přítelkyně s přítelem, my jen zatím částečně vypomáháme. Ale do budoucna máme v plánu věnovat se práci na farmě víc."

Zdravotní problémy tě připravily o drtivou část poslední sezony i domácí MS. Nevkrádaly se ti do hlavy myšlenky, zda s florbalem definitivně neseknout?
"Já s florbalem rozhodně seknout nechtěl, florbal miluju a doufám, že ještě několik sezon odkroutím. Chvílemi to bylo opravdu těžké, vypadalo to, že už se ani neproběhnu, natož abych hrál nejvyšší soutěž. Teď se ale kotník umoudřil, musím zaklepat."

Monitoruje trenér národního týmu Petri Kettunen tvůj aktuální stav?
"Ano, jsme v kontaktu. Před každou reprezentační akcí zjišťuje můj stav, bohužel realita je taková, že repre kempy jsou fyzicky velmi náročné a můj kotník nezvládne tolik fází během pár dní. Momentálně zvládám tak akorát režim, který máme na Chodově. A když cítím, že kotník potřebuje odlehčit, tak trenéři neváhají a dovolí mi odpočinout."

V pár rozhovorech jsem od Kettunene slyšel, že bek tvého ražení nám na MS hodně chyběl. Těšila tě jeho slova?
"Takových slov jsem si nevšimnul, ale cítil jsem, že mi trenéři věří a chtějí mě do týmu, kotník byl bohužel proti."

Jak se ti hraje bez kapitánské pásky, kterou od tebe převzal Martin Koutný?
"Jediný rozdíl na hřišti je v tom, že nemusím řešit věci s rozhodčíma. Martin si s nimi popovídá rád. (smích) Já už naznačoval v minulé sezoně, že pásku přenechám a i jsem cítil, že to bude chtít změnu. Takže šlo to ode mne, myslím ale, že i trenéři by tak rozhodli."

Co tetování, máš něco na letošek v plánu?
„Mám v plánu nové, rozhodně neřeknu co, ale strašně se těším.“

Dobře. A řekneš mi, co čekáš dnes v TV utkání od Sparty, která nám v minulé sezoně vyfoukla bronz?
„Rád. (smích) Půjde o souboj druhého týmu se třetím, takže čekám velmi těžké a vyrovnané utkání. Věřím, že od začátku do zápasu vlítneme a zvítězíme.“

11.kolo, sobota 16.11.2019, 18:00
2:6
(0:0, 1:1, 1:5)
 

branky: 31. Ladislav Gál, 60. Lukáš Kvapil - 22. Martin Koutný, 45. Marek Vávra, 47. Tomáš Sýkora, 51. Marek Matejčík, 59. Tom Ondrušek, 60. Marek Vávra
rozhodčí: Pavel Kačer - Ondřej Vašíček
vyloučení: 2:2; využití: 0:1
diváků: 412
zásahy brankářů: Radovan Michajlovič 19 - Michal Rebro 19

Generální
partner

Partneři
klubu